Translate

יום ראשון, 4 באוגוסט 2019

אושרה פה אחד תכנית לאומית רב שנתית לפיתוח העיר אילת בהיקף של 530 מיליון . מאת: שרית יוכפז

הממשלה בעד אילת    

אושרה פה אחד תכנית לאומית רב שנתית לפיתוח העיר אילת בהיקף של 530 מיליון ₪. התכנית שאושרה בישיבת ממשלה מיוחדת שהתכנסה היום (א') בעיר אילת בהובלת ראש הממשלה – בנימין נתניהו, כוללת שלושה עוגנים: שיפור שירותי הבריאות, קידום מנועי צמיחה: תיירות, הנגשת שטחים לציבור ופיתוח חקלאות ימית ותעשיות מן הים ונגישות תחבורתית למרכז הארץ. המטרה, לשפר את שירותי הבריאות ואיכות החיים של תושבי העיר אילת וחבל אילות, למצות את הפוטנציאל התיירותי וביסוס מעמדה של אילת כעיר תיירות בינלאומית מובילה, ביסוס מעמדה של אילת כמרכז מחקרי ומחקרי-יישומי בינלאומי בתחומי המזון מן הים, החקלאות הימית והביוטכנולוגיה הימית והגדלה וגיוון של מקורות התעסוקה באילת ובחבל אילות.

התכנית אושרה כאמור בישיבת ממשלה מיוחדת, שהתכנסה היום (א') באילת, בהובלת ראש הממשלה – בנימין נתניהו ובהשתתפות שרי הממשלה: משה כחלון, יריב לוין, בצלאל סמוטריץ, אלי כהן, זאב אלקין, דוד אמסלם, אורי אריאל, אופיר אקוניס, יואב גלנט, חיים כץ, יובל שטייניץ, אמיר אוחנה, רפי פרץ, גילה גמליאל, יפעת שאשא ביטון, סגני השרים יעקב ליצמן ומשולם נהרי, מ״מ מנכ״ל משרד ראש הממשלה, מזכיר הממשלה, המזכיר הצבאי, המשנה ליועמ״ש, ראש המועצה הלאומית, ראש רשות מקרקעי ישראל, ראש המועצה האזורית חבל אילות - ד״ר חנן גינת וראש עיריית אילת - מאיר יצחק הלוי.

בפתח הישיבה הדגיש ראש הממשלה – בנימין נתניהו, כי עם אישור התכנית תוקם ועדת שרים לענייני אילת בראשותו, אשר תעקוב מקרוב אחר יישום התכנית. עוד הצהיר ראש הממשלה, כי הפטור ממע"מ באילת ימשיך להישמר. " באמצעות חזון גדול יצרנו עיר לתפארת. אנחנו הולכים היום לעשות צעד גדול מאוד ולהזניק אותה אל העתיד. אנחנו דיברנו על כך כמה שנים טובות, ולשמחתי בעזרת כל שרי הממשלה, אנחנו זזים קדימה בתוכנית של למעלה מחצי מיליארד ש״ח לפיתוח מיידי. אלה לא הבטחות, זה כסף מיידי" אמר ראש הממשלה.

ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי, אמר: "אני מברך את ראש הממשלה ואת שרי הממשלה על ההחלטה לקיים את ישיבת הממשלה כאן בעיר אילת. אני סמוך ובטוח, כי החלטה זו נובעת משום ההבנה את המחויבות למזער את הנזקים שנגרמו ולצערי יוסיפו להיגרם לעיר אילת כתוצאה מסגירת שדה דב, שדה ששימש משך עשרות שנים, כתחנה המרכזית של תושבי העיר אילת. תקוותי שהחלטת הממשלה שתאושר בעוד מספר שעות, אכן תסייע למזער את הנזקים ושבאמצעותה, נוכל להמשיך ולקדם את העיר אילת, להשביח את איכות החיים בה ולהביא את הפוטנציאל האדיר הגלום בה לידי מימוש מרבי ומיטבי. כמי שמנהיג את העיר אילת כבר 16 שנים, אני בוחר לראות את ההזדמנויות הצומחות על רקע המשבר. מבחינתי אפעל בכל דרך לממש כל הזדמנות שתטיב עם העיר אילת, עם תושביה ועם הבאים בשערה. לכן, אני רואה בישיבה זו כפעימה ראשונה מתוך מספר פעימות עתידיות האמורות לקדם את יישום התוכנית האסטרטגית עליה החליט ראש הממשלה בינואר 2012 ואשר תכנונה הסתיים בספטמבר 2016. יישום התוכנית האסטרטגית עליה עמלנו קשות במשך חודשים ארוכים ימקם את העיר אילת כעיר התיירות המובילה במדינת ישראל וכעיר איכותית ומשובחת לתושביה". בצד התכנית ביקש ראש העירייה משרי הממשלה, לפעול לסיים את גמר תכנון הרכבת לאילת, לסיים את שדרוג כביש 90 עד לצומת הערבה, לסבסד טיסות לתושבי אילת ולהמשיך ולהוביל את התכנית האסטרטגית הכוללת לאילת.

ממלא מקום מנכ"ל משרד רה"מ - רונן פרץ, שעמד בראש הצוות הבין-משרדי אשר גיבש את ההמלצות, הציג בפני השרים את עיקרי התכנית בהיקף כאמור של 530 מיליון ₪ והמליץ על צעדים נוספים לשיפור איכות החיים של תושבי האזור ופיתוח מנועי צמיחה בהיקף נוסף של 230 מיליון שקל שיובאו לאישור הממשלה הבאה.

בתחום הבריאות דנה ההצעה במתן תמריצים לרופאים שיעתיקו את מגוריהם לאילת, בהצבת מסוק אזרחי באילת, באספקת שירותי רפואה מרחקו ובהקמה ושדרוג של תשתיות הרפואה. בתחום התיירות דנה ההצעה בפיתוח רצועת החוף, הנגשת חופים ושטחים לציבור וקידום אירועי תיירות. עוד דנה ההחלטהבהקמת פארק לתעשיות מן הים, חקלאות ימית וביוטכנולוגיה ימית, בהמשך להחלטה מספר 4848 של הממשלה משנת 2012 כולל תכנית לתגבור המחקר במרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) באילת לקידום פרויקט ייצוא דגיגים וביות דגי הטונה. בתחום התחבורה דנה ההצעה בפתיחת קו נתב"ג – רמון לתחרות והוזלת הטיסות, בגישור על המרחק הגיאוגרפי בחיזוק התחבורה הציבורית, ובשדרוג כביש עוקף אילת. על רקע סגירת שדה דב, דנה ההחלטה בפתרונות התחבורתיים והרפואיים לטווח המידי והבינוני, בכללם: שאטל חד-כיווני ישירות מטרמינל 1 בנתב"ג ועד לתל אביב לטסים עם כבודת יד,  מוניות לחולים הטסים מאילת לנמל התעופה בן גוריון לטיפולים, מעטפת כוללת לחולים כרוניים שכוללת מימון הנסיעה לנמל תעופה רמון, טיסה ונסיעה לבית החולים או המרפאה. בנוסף, מימון לינה של עד 450 ₪ ללילה למקרים שנמצאו כי מצדיקים לינה במרכז. בנוסף הטסת מלווה עם החולה, שיפוי בגין אובדן זמן לרופאים הטסים מהמרכז למתן שירותים באילת.

ממשרד ראש הממשלה נמסר, כי התוכנית גובשה בהנחיית ראש הממשלה – בנימין נתניהו, בהובלת מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה - רונן פרץ ובשיתוף משרד האוצר, משרד הבריאות, משרד התיירות, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משרד החקלאות, משרד הכלכלה והתעשייה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הביטחון. התוכנית שכוללת השקעות תקציביות גדולות בתחום הבריאות, התיירות, התחבורה, התעסוקה ועוד, הובאה כאמור לאישור הממשלה לאחר סדרה של עבודות מטה שבחנו את צרכי העיר אילת ואת הכלים הנדרשים לפיתוחה הכלכלי, על מנת להביא לשיפור באיכות חיי התשבים ולפיתוח מנועי הצמיחה של העיר לטובת תושביה. לצורך מעקב אחר יישום ההחלטה תוקם ועדת שרים לענייני העיר אילת וחבל אילות בראשות ראש הממשלה, וכן תוקם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שתקיים מעקב רצוף אחר מימוש החלטת הממשלה ותפעל להסרת חסמים במידת הצורך. להלן עיקרי התוכנית:

תחבורה:
·       יוקם צוות לבחינת מתן היתר לחברות זרות להפעיל את קו התעופה נתב"ג-רמון לצורך הגברת תדירות הטיסות. הצוות יבחן בנוסף חלופות להוזלת כרטיסי הטיסה לתושבי אילת וחבל אילות בימי חול. 
·       ישודרג כביש "עוקף אילת" לכביש דו-מסלולי לצורך הקלה משמעותית על עומסי התנועה בעיר. 
·       תקודם תכנית לארגון מחדש של קווי התחבורה הציבורית באילת.
·       יוטל על ועדת המחירים הבין-משרדית לבחון שורת הקלות לתושבי אילת וחבל אילות, ביניהן: מתן פטור למשך שלוש שנים לתושבי אילת הטסים לנתב"ג מתשלום על שירותי תחבורה ציבורית בירושלים או תל אביב. קביעת הסדר נסיעה חופשי תלת-יומי בקו אילת-ת"א ות"א-אילת לרבות בנסיעה בתוך טבעות הערים.
·       תיבחן הצבתו בסדר עדיפות גבוה של הפרויקט להפיכתו של כביש 90 לכביש דו-נתיבי דו-מסלולי מצומת קטורה ועד לצומת הערבה, במסגרת התוכנית הרב שנתית המתגבשת של נתיבי ישראל.
·       הממשלה תבחן את האצת התוכניות הקיימות לתכנון תוואי הרכבת לאילת. 

בריאות:
·       יוקמו וישודרגו תשתיות רפואה כגון חדרי ניתוח, מכון דיאליזה, מכון גסטרו, חדר אקוטי לנפגעי תקיפה מינית, מכשיר CT וחדרי לידה בבית החולים "יוספטל". 
·       יוחלט על הצבתו באופן קבוע של מסוק אזרחי בעיר אילת ויוכשר מנחת מסוקים לשימושו לצורך פינוי מוסק זמין ומהיר של חולים.
·       יוקצו מענקים מוגדלים לרופאים ולעובדי מקצועות הבריאות שיעתיקו את מקום מגוריהם לאילת או לחבל אילות בסכום של עד 1 מיליון ₪ לאדם.
·       תוקם תכנית לקיצור תורים ברפואה יועצת בעיר.
·       יוקמו שירותי רפואה מתקדמים מרחוק (Telemedicine).
·       יוקם מערך טיפולי בית.
·       תיבחן היתכנות ליצירת שירותי תיירות מרפא באילת. 

תיירות:
  • תקודם תכנית מקיפה לחיזוק מעמדה של אילת כעיר תיירות מובילה הכוללת את פיתוח רצועת החוף, תכנון והקמה של מרכז כנסים באילת, פיתוח נופי, פיתוח פארק "תמנע" והסדרה סטטוטורית למתקני אכסון מלונאים באזור.
  • הממשלה תסייע בקידום ובשיווק של אירועי תיירות בין-לאומיים באילת שימשכו תיירים מחו"ל בעונת החורף.

הנגשת שטחים ופיתוח:
·       לצורך הנגשת רצועת החוף לציבור ופיתוחה הכלכלי של העיר אילת באמצעות העברת שטחים, תקים הממשלה ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד רה"מ שתפעל בתוך 6 חודשים לגיבוש תכנית מפורטת לפינוי ולהעתקת בסיס חיל הים באילת (זי"ס) במלואו, או לחילופין פינויו החלקי והעתקת התכולות מהשטח המתפנה לשטח הנותר (כינוס). 
·       יועברו שטחים שברשות קצא"א לרשות מקרקעי ישראל לצורך פיתוח עירוני תיירותי והנגשת החוף לציבור.
·       תיבחן העברת שטחי אחסנת המכוניות הנמצאים בעורף הנמל ממערב לכביש 90 לשטחים מצפון לאילת.
·       יבחנו הרשאות תכנון לכפרי נופש בעיר.

מזון מן הים, חקלאות ימית וביוטכנולוגיה ימית:
  • יוקם פארק לתעשיות מזון מן הים, חקלאות ימית וביוטכנולוגיה ימית באזור ה"משתלות" ו"עין עברונה". 
  • הממשלה תפעל להקמתה של קהילת חדשנות וידע בתחום הביולוגיה והחקלאות הימית שתפעל מהעיר אילת ומחבל אילות, וכן תפעל למשיכת משקיעים זרים לעיר אילת בדגש על תחומי הביולוגיה והחקלאות הימית.
  • יוחלט על הקמת צוות בראשות מנכ"ל משרד רה"מ שיפעל לגיבוש תכנית להעצמת המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) לקידום פרויקט ייצוא דגיגים וביות דגי הטונה.
תעסוקה:
·       הממשלה תפעל לעידוד, קידום ופיתוח עסקים קטנים ובינוניים באילת ותעניק כלי סיוע לעידוד השיווק לחו"ל של תאגידים באילת.
·       הממשלה תקדם תכנית להקמת מבנה להשכרה להיי-טק ולשירותים בתחום ההיי-טק, ולהקמה והפעלה של מתחם עבודה משותף (Hub) שישרת יזמים ובעלי עסקים.

כאמור אושרה התכנית פה אחד בתמיכה בלתי מסויגת של כל שרי הממשלה, בחשיבות האסטרטגית של העיר אילת, ובמימוש הפוטנציאל האדיר הגלום בה.

מאת: שרית יוכפז כתבת ועורכת

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה