Translate

יום ראשון, 29 באוגוסט 2021

האופרה הישראלית מעלה שוב את: "אמהות".מומלץ. מאת שרית יוכפז

 


                                                                   צילום יוסי צביקר


לאור ביקוש הקהל – האופרה מעלה שוב את:

"אמהות"

אופרה עכשווית וסוחפת מאת דוד זבה
אחרי שבתנ"ך קולן הושתק  - האופרה הישראלית מעניקה לנשים של

ספר בראשית את הבמה לספר את הסיפורים המוכרים מנקודת מבטן

30-29 באוגוסט 2021 בית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') בתל אביב

 


https://www.youtube.com/watch?v=hK00cKPAYaAלאור ביקוש הקהל והביקורות הנלהבות תעלה האופרה הישראלית שני מופעים נוספים של האופרה "אמהות" מאת דוד זבה.

נשים רבות מופיעות בסיפורי בראשית, אבל את הסיפורים עליהן אנו שומעים מנקודת המבט הגברית. חלקן אפילו לא מוזכרות בשמן הפרטי אלא רק בשם בעלן – אשת לוט, אשת פוטיפר ואחרות. דוד זבה, זוכה פרס רוזנבלום לשנת 2020 ואחד היוצרים הבולטים כיום בישראל, ביקש לחזור אל הסיפורים המוכרים, אך הפעם לספר אותם מבעד לעיניהן של הגיבורות ולא של הגברים.

מה חשה אשת נח כשגילתה שכל חבריה ויקיריה טבעו למוות? מה קרה לאשת לוט כאשר שמעה שבעלה ביקש מגברי סדום לאנוס את בנותיה? מדוע העדיפה רבקה בן אחד על פני אחיו התאום? ועל מה חשבו בלהה וזלפה כשיעקב הציב אותן כבשר תותחים לפני המחנה? כל אותן דמויות מרתקות מסיפורי המקרא, שבחברה הגברית בה חיו תפקידן היחיד היה להרות, ללדת וחוזר חלילה, זוכות סוף סוף להשמיע את קולן.

זבה, אשר כתב את הטקסט והלחין אותו, מביא את האמהות לקדמת הבמה. הוא מנתק אותן מהאבות, ומציג בפנינו את האופן שבו בחרו להתמודד עם המציאות שלרוב נכפתה עליהן על ידי הגברים או על ידי אלוהים. ומי שמנווט את המארג העלילתי המיוחד הזה הוא אלוהים בכבודה ובעצמה – שמיוצגת על ידי זמרת סופרן.

 

היצירה כולה בנויה כסדרה של מונולוגים או אנסמבלים המתרחשים כל אחד ברגע קריטי מסוים בסיפור התנ"כי המביא את הכאב האנושי וביניהן משולבים רצ'יטטיבים של אלוהים המבוססות על הטקסט המקראי.

 

מתוך הליברית:

"אנחנו האמהות שלא זכרתם

ובקושי נתתם לנו שם

ברגעים של סכנה אותנו ראשונות הפקרתם

אסור היה לנו לחלום וגם לא להתגשם

כדים של מים העמסנו על השכם

מחינו זיעה וגם דמעות

אבות האומה פתחו לנו את הרחם

אך כשילדנו בכאב לא קראו לנו אמהות

מרדת הערב עד עלות השחר

כמעט שלא הוזכרנו במאונך

ותלד ותהר ותלד ותהר

רק תרמנו בשתיקה את הרחם לתנ"ך

אנחנו האמהות שלא הכרתם

שסיימו את תפקידן בלידתכם

כשספרתם אמהות אותנו לא תמיד ספרתם

אבל לנצח נהיה האמהות שלכם"

 

אלמנט ייחודי נוסף שבו השתמש זבה לצורך היצירה הוא חיבור בין שירה אופראית לדיבור מלווה במוסיקה. לצורך ביצוע החזון האמנותי הייחודי הזה, חברו שני גופים מבצעים מובילים: האופרה הישראלית ותיאטרון גשר. לצד ארבע זמרות האופרה האהובות - שי בלוך, יעל לויטה, דניאלה סקורקה וענת צ'רני, יופיעו ארבע מהשחקניות המובילות של תיאטרון גשר - נטשה מנור, רוני עינב, לנה פרייפלד, וליליאן רות. אליהן יצטרף אנסמבל של נגנים מתזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, שילווה את המארג המוסיקלי המיוחד שזבה יוצר בו הדיבור והשירה מתמזגים לסביבה צלילית משולבת ומיוחדת במינה.

גם צוות היוצרים של ההפקה מחבר בין שני המוסדות: את ההפקה תביים שירית לי וייס. מעצב התפאורה  הוא מיכאל קרמנקו; מעצבת התלבושות היא מאיה מידר מורן ומעצב התאורה הוא נדב ברנע.

דוד זבה: "ניסיתי להקשיב וניסיתי לבטא את רחשי לבן של האמהות של ספר בראשית, אלה שזכו להיקרא אמהות ואלה שלא זכו. לבטא את רגעי האפליה הנוראיים והמכוננים, בהם - הגר המגורשת עם בנה למדבר, שרה אשר הסכמתה לא נדרשת בעניין עקידת בנה היחיד יצחק, לאה השנואה, המוגנבת בחושך לאוהלו של יעקב, בלהה, זילפה, אשת לוט, בנותיו ועוד. על אף היותם גיבורים מיתולוגיים של הנרטיב היהודי - התייחסתי אליהם כאל בני אדם עם יצרים, אהבות, שנאות וחולשות, ממש כפי שהם מופיעים בספר בראשית, מבלי לבקר או ללעוג להם, אך בניסיון לגעת בשורש הכאב ללא יראת קודש ומבלי ליפות

 

"אמהות"
אופרה מאת דוד זבה

ליברית: המלחין וקטעים מספר בראשית
מנצח: דוד זבה
במאית: שירית לי וייס
מעצב תפאורה: מיכאל קרמנקו
מעצבת תלבושות: מאיה מידר מורן
מעצב תאורה: נדב ברנע

סולניות האופרה הישראלית:
שי בלוך
יעל לויטה
דניאלה סקורקה

ענת צ'רני / שקד סטרול

שחקניות תיאטרון גשר:
נטשה מנור
רוני עינב
לנה פרייפלד
ליליאן רות

תזמורת האופרה - התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

השירה בעברית
כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית
משך המופע כשעה ורבע ללא הפסקה

תאריכים:

א׳, 29.08.21 שעה:20:00 .2021

ב׳, 30.8.21 שעה 20:00

כרטיסים בקופת האופרה הישראלית בטלפון 03-6927777 ובאתר האופרה
www.israel-opera.co.il

מומלץ בחום

מאת: שרית יוכפז  הכתבה מתורגמת  לשפות ראו במסך מחשב  בתרגום

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה