Translate

יום שבת, 8 ביולי 2017

ישראל מציגה באו״ם: מבט אחר על הזקנה מאת: שרית יוכפז

ישראל מציגה באו״ם: מבט אחר על הזקנה

תערוכת "מבט אחר על הזקנה" פרי שיתוף פעולה של "נופי ירושלים" - בית דיור מוגן ושל ג'וינט ישראל-אשל תוצג באירוע גאלה חגיגי באו"ם בניו-יורק ב 5 ביולי 17 
במהלך כינוס מיוחד שיעסוק בנושא הזקנה בו יקחו חלק כ 170 משלחות ודיפלומטים מרחבי העולם

בתחילת יולי יתקיים באו"ם כינוס מיוחד בהשתתפות דרגים מקצועיים ודיפלומטיים מרחבי העולם, אשר יעסוק בזקנה והזדקנות האוכלוסייה בעולם.המשלחת הישראלית לאו"ם בחרה להציג זווית אחרת של הזקנה באור מקורי ונועז, הומוריסטי ושנון ולחשוף את השיח הער המתקיים על הנושא בישראל.
לשם כך, נבחרה התערוכה של הצלם- אורן בירן - "מבט אחר על הזקנה" פרי שיתוף פעולה של ג'וינט ישראל – אשל ובית הדיור המוגן "נופי ירושלים" לפתוח את הכינוס המיוחד ואת אירוע הגאלה הראשי בהשתתפות דרג שגרירים ובכירים, בתאריך 5/7/17.

גיבורי התערוכה הם דיירי הדיור המוגן ״נופי ירושלים״. שמחת החיים, הדמיון ותעוזתם איפשרו להם להתמסר בהנאה גלויה, בהתלהבות ובהתרגשות להוראות הבימוי של הצלמים אורן בירן וערן שהרבני. התוצאה משתקפת היטב בסדרת הצילומים שיש בה התבוננות חדשה ושופעת הומור על הזקנה.
התמונות בתערוכה הונצחו גם על גבי לוח שנה, מעידים על הרוח והאווירה השוררים ב״נופי ירושלים״ והם מבטאים את המאמץ הגדול של ג׳וינט ישראל-אשל להעמיק את המודעות לזקנה על היבטיה המגוונים, לתרום לשינוי עמדות כלפיה, לשפר ולחזק את תדמיתם של הזקנים בעיני עצמם ובעיני סביבתם.

באירוע הגאלה באו"ם צפויים לקחת חלק נציגים ממגוון המשלחות הדיפלומטיות מרחבי העולם, בהשתתפות הדרג הבכיר,  דני דנון- שגריר ישראל באו"ם, פרופ' יוסי תמיר- מנכ"ל ג'וינט ישראל, פנינה זולצבכר- מנכ"לית "נופי ירושלים", אשר קלינגולד דייר הבית ויו"ר ועד החברה ושותף בצילומים, אורן בירן הצלם של התערוכה.

לדברי יוסי היימן, מנכ״ל אשל בג׳וינט ישראל: ״החדשנות מהווה ערך המזוהה מאוד עם מדינת ישראל, ערך לאורו אנו פועלים גם בבואנו לפתח שירותים חברתיים למען הזקנים בישראל. ׳מבט אחר לזקנה׳ מזכירה לכולנו שיש צורך לערער על תפיסות קיימות, שישנן עוד זוויות להסתכל על המציאות – ובמקרה זה, שיש גם הרבה אופטימיות, הומור ושמחת חיים בזקנה. בהצבת פרויקט ישראלי זה מעל במת האו״ם לעיני 170 המשלחות השונות מהווה הזדמנות מכובדת וראוייה להמשך קידום השיח, גם ברמה הבינלאומית, על התמודדות עם אתגר מעמדם החברתי והדימוי של זקנה והזדקנות.״

לדברי פנינה זולצבכר, מנהלת "נופי ירושלים": ״ הדיון באו"ם בנושא הזקנה והצבת התערוכה של "מבט אחר לזקנה" מעידה כי ההתייחסות לזקן החדש שונה מזו שהיינו מורגלים אליה. כבוד לנו להיות מובילים חשיבה בהסתכלות אחרת  על הזקנה.
התערוכה מראה בצבעים עזים ובסיטואציות מלאות כוח והומור את מה שג'ורג' ברנרד שו אמר 'אנחנו לא מפסיקים לשחק כי אנחנו מתבגרים, אנחנו מתבגרים כי אנחנו מפסיקים לשחק'."


לדברי אורן בירן, צלם הפרויקט "מבט אחר על הזקנה": העבודה על הפרויקט היתה מרגשת ומעצימה. למדתי שבעזרת ארגז כלים רגשיים והתמדה ניתן להתגבר על האתגרים ולנצח את הפחדים של כל אחד כאינדיבידואל בעיני עצמו ובעיני הסובבים אותו. בצילומים בחרנו סיטואציות יומיומיות ריאליסטיות ועל זמניות, כך שכל צופה יכול להתחבר אליהם ולראות עצמו בתוך הסיטואציה. השימוש בצבעים עזים בכדי להדגיש את רוח הנעורים שמצויה אצל כל אחד ואחת ואת ההומור הבסיסי ושמחת החיים המצוי בכל אדם כאנטי תזה לרצינות שמתאפיינת בלהזדקן. הגיבורים הינם אנשים רגילים ופשוטים שאינם מורגלים לעמוד מול המצלמה. הם עברו תהליך שהוציא אותם מאזור הנוחות שלהם, איתגר אותם והפך אותם מאנונימים לדמות מואדרת שמקבלת את מרכז תשומת הלב ואף הופכת אותם לאייקון תרבותי."
מאת: שרית יוכפז כתבת ועורכת ראשית    sarit0404@yahoo.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה