Translate

יום ראשון, 18 באפריל 2021

התאטרון הלאומי "הבימה" עובר לבעלות עיריית תל אביב-יפו ויפעל כתאגיד עירוני חדש תוך שמירה על מעמדו הייחודי מאת: שרית יוכפז

                       


משרד התרבות והספורט, עיר
יית תל אביב-יפו, הסתדרות העובדים וארגון שח״ם:

התאטרון הלאומי "הבימה" עובר לבעלות עיריית תל אביב-יפו ויפעל כתאגיד עירוני חדש תוך שמירה על מעמדו הייחודי

מאת: שרית יוכפז 

לאחר שהגיע לגירעון של למעלה מ-100 מיליון ש״ח, ולפני פירוק, התיאטרון הלאומי ״הבימה״ ניצל, תוך יוזמה משותפת של משרד התרבות והספורט, עיריית תל אביב-יפו, הסתדרות העובדים וארגון שח״ם.

בעקבות פנייתו של שר התרבות והספורט, ח״כ חילי טרופר, לראש עיריית תל אביב-יפו, מר רון חולדאי, נעתר האחרון לבקשת השר והסכים להעברת פעילות התאטרון הלאומי ״הבימה״ לאחריות העירייה, מתוך אחריות ציבורית ובשל העובדה שתל אביב- יפו מהווה את המרכז התרבותי של מדינת ישראל.

 

העירייה גיבשה מתווה מוסכם לקליטת התאטרון כתאגיד עירוני חדש באופן שיבטיח את התנהלותו המאוזנת לשנים הבאות לאחר עבודת מטה מול המדינה, מול הנאמנים והעובדים.  כחלק מהמתווה, ההסתדרות, שח"ם, ועדי העובדים והשחקנים בתיאטרון הבימה, משרד התרבות והספורט, הנהלת תאטרון הבימה ועיריית תל אביב-יפו, הגיעו בערב חג הפסח להבנות מוסכמות באשר לאופן קליטת עובדים ושחקנים בעתיד.

 

במקביל ובהמשך להחלטות בית המשפט והפעלת התאטרון על ידי הנאמנים, העירייה הגישה בקשה למשרד הפנים להקמת תאגיד עירוני חדש שיקבל עליו את האחריות להמשך הפעילות של תאטרון הלאומי- הבימה. לאחר קבלת אישור משרד הפנים, יוקם תאגיד חדש אשר יקלוט ויעסיק עובדים ושחקנים בהתאם להבנות ולהסכמים שהושגו, לאחר מאמץ אינטנסיבי ומסור של כל הצדדים המעורבים.

 

ההבנות וההסכמים מגלמים את רצון הצדדים לאפשר העסקה נכונה מתאימה, נוכח המשבר של התאטרון בפרט והמשבר של עולם התרבות בכלל. בכך יתאפשר לתאטרון לחזור למעגל ההצגות ולהמשיך את המסורת הארוכה שהחלה במוסקבה ב- 1918 וליוותה את העם והמדינה במאה השנים האחרונות.

 

עיריית תל אביב-יפו מינתה דירקטוריון חדש לתיאטרון הלאומי הבימה בראשו תעמוד הגברת זיוה פתיר, אשר כיהנה למעלה מעשור כראש הדירקטוריון של מכון התקנים ומכהנת כיום כחברה בדירקטוריונים רבים. כמו-כן מונה נעם סמל לראש מנהלת המעבר במעמד של מנכ״ל.

 

ח״כ חילי טרופר, שר התרבות והספורט: ״אני שמח שלאחר שנים של משבר כלכלי וסכנת קיום אמיתית, הצלחנו להציל את התיאטרון הלאומי והוא ימשיך בפעילותו החשובה והערכית. בתום תהליך ארוך ובשיתוף עיריית תל אביב-יפו הצלחנו לשמור על קיומו של מוסד תרבותי זה, כולל במעמדו הייחודי. ההסכם החדש יבטיח את המשך יצירת התוכן הייחודי שלו וכן את העסקת עובדיו. היצירה התרבותית העצומה בת למעלה ממאה שנה תמשיך ותתפתח הודות להסדר החדש וחרב הסגירה מעל תיאטרון הבימה הוסר. אני מודה לעיריית תל אביב-יפו, להסתדרות, לשח"ם, לנאמנים מטעם בית המשפט, למשרד האוצר ולכל השותפים בפתרון זה״.

 

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "האחריות הציבורית של עיריית תל אביב-יפו לא אפשרה לנו להניח לתיאטרון הלאומי להיסגר. בזכות הקמת הבימה החדש כתאגיד עירוני, ימשיך התאטרון בן ה-100 להתקיים ולשמש שחקן מרכזי בשדה התרבות הישראלי. אני שמח וגאה על המהלך, ונעשה כל שביכולתנו על מנת שתאטרון הבימה ישגשג ויפיק תוצרים משובחים.״ 

 

גרשון גלמן, יו"ר ההסתדרות במרחב תל אביב-יפו: "לאחר משא ומתן ארוך שנערך על פני שישה חודשים אינטנסיביים הגענו להסכם ראשוני בין ההסתדרות, ועד העובדים ומנכ"ל לשכת החברות העירוניות. ניגשנו להסכם בתחילת הדרך בחששות כבדים כאשר נודע לנו שהמדינה החליטה להתנער מהתאטרון הלאומי של ישראל. באופן אישי, ראיתי בנושא מאמץ עליון כדי להציל את התאטרון הלאומי ואת אחד מאושיות התרבות המרכזיים של מדינת ישראל לאורך היסטוריה, של 102 שנים מיום היווסדו. אני מודה ליוזמתו של ראש עיריית תל אביב-יפו מר רון חולדאי שלקח על עצמו את המשימה הלאומית החשובה הזו, יחד עם הצוות המסור וכל הגורמים הרלוונטיים שכולם נרתמו גם בתקופת הקורונה לקיים פגישות אינטנסיביות ולהוביל את התיאטרון הלאומי, עם תקווה גדולה, לדרך חדשה ולחוף מבטחים. זה היה ברמה האישית אחד האתגרים הגדולים והחשובים ביותר שנקראו לדרכי השנה." 

 

נעם סמל, מנכ"ל התאטרון הלאומי "הבימה": ״בשם משפחת "הבימה" ובשם מיליוני הצופים של "הבימה" מאז 1918 ועד היום, אנו מודים לעיריית תל אביב- יפו ולראשה על ההחלטה הציונית לאמץ את "הבימה" לחיקה ולהירתם למען התיאטרון הלאומי של ישראל״. 

 

אורי רשטיק, מרכז פעילות שח"ם: "שמחים ונרגשים לקראת פתיחתו המחודשת של התאטרון, ומוקירים תודה לעיריית תל אביב- יפו על הצעד הלא מובן מאליו. ההסכם הקיבוצי החדש שנחתם בין העירייה לשח"ם הוא הסכם פורץ שיבטיח העסקה הוגנת וראויה של כלל השחקנים בתאטרון."


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה