Translate

יום שישי, 25 בינואר 2019

ספרים חדשים לילדים מומלצים.-מאת: שרית יוכפז

שם המחבר: דרור מל
שם ההוצאה: אוריון
שם המאייר: אינה קצב


הָעֶרֶב הֵחֵל לָרֶדֶת וְהַשָּׁמַיִם חָשְׁכוּ.
יְחִיאֵל הִמְשִׁיךְ בְּחִפּוּשׂ אַחַר הַתְּשׁוּבָה לִשְׁאֵלָתוֹ.
הִבִּיט יָמִינָה, הִבִּיט שְׂמֹאלָה, מְחַפֵּשׂ אֶת מִי יוּכַל לִשְׁאלֹ.
הוּא הֵרִים מַבָּטוֹ אֶל הַשָּׁמַיִם וְצָעַק:
"כּוֹכַב הַצָּפוֹן, אוּלַי לְךָ יֵשׁ תְּשׁוּבָה?
אוּלַי אַתָּה תּוּכַל לְגַלּוֹת לִי מָה הוּא טַעַם הַחַיִּים?"
יחיאל שתיל התאנה הוא סיפור ילדים מעורר מחשבה על שתיל תאנה רך, שמחפש תשובה לשאלה שמטרידה אותו, שאלה המעסיקה רבים: "איזה טעם יש לחיים".
בחיפושיו אחר תשובה לשאלתו הוא פונה ושואל את ליאורה הפרה, את כוכב הצפון, את ההר הזקן בנטל ואת זוהר הציפור הקטנה. כל אחד מהם נותן לו תשובה אחרת.

דרור נולד לזוג הורים תומכים ואוהבים שהתגוררו בהרצליה ונדדו בעולם בעקבות עבודות שונות. האבא עמירם היה איש הייטק. האמא ציפי ניהלה את תיכון "היובל" בהרצליה. כשדרור היה בן 3 עברה המשפחה לפילדלפיה, שם שהתה ארבע שנים. אחרי שהות קצרה בארץ ארזה שוב המשפחה את המזוודות ועברה לפאלו אלטו ומשם למלבורן באוסטרליה. מסע הנדודים הסתיים סופית בשנת 1990, אז חזרה המשפחה לביתה בהרצליה. דרור למד בתיכון "הראשונים" בהרצליה. בצבא שירת ברמת הגולן, בחטיבת 188 של חיל שריון. "דרור מאוד אהב את הרמה ואת האנשים שם", מספרת אחותו נטע. "יש לי הרגשה שאחרי שהיה ממצה את הטיולים בעולם הוא היה משתקע שם, אבל לעולם לא נדע". כאמור, כשהיה בן 22 טס עם חבר לבוליביה ונהרג יחד אתו כשהאוטובוס שבו נסעו עלה באש.

זה ספר חכם המעורר למחשבה ומדרבן את הקורא למצוא לעצמו את תשובות המתאימות לו. יש בו תהייה וחיוך והבנה והוא אינו "מתנחמד" אלא פונה לקוראים באופן בוגר. מומלץ בחום.

"יחיאל שתיל התאנה" מאת דרור מל. איורים: אינה קצב. הוצאת הספרים "אוריון", עמודים לא ממוספרים. מחיר לצרכן 49 ש"ח. מנוקד. להשיג בחנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.
ספרי ילדים חדשים ומומלצים. איריס דהן כותבת על חיבור לטבע ומציאת השמחה גם כשעצוב בספרה "קסם השמחה".

"קסם השמחה" מאת איריס דהן


איריס דהן טווה סיפור על ילדה שצריכה למצוא בעצמה את הכוח להתמודד עם דחייה ועצב.

הסיפור מעביר מסרים של התבוננות, חשיבות הרצון, מהי שמחה וכיצד יוצרים מציאות. גם אם מאבדים את השמחה ניתן לגלות אותה שוב. גיבורת הספר המתעוררת ליום חדש, תוך ציפייה למה שעתיד לקרות, מגלה שיש גם רגעים עצובים ושיש דרך להתמודד. ילדים מתעוררים בשמחה לבוקר חדש, בניגוד אלינו המבוגרים, שניסיוננו לימדנו להנמיך ציפיות. אך גם בחייהם יש רגעים בהם השמחה מתפוגגת. מטרת הספר ליצור חווית קריאה משותפת להורים ולילדים ולדון בדרך בה יכול הילד להתמודד עם אותם רגעים ולהשיב את השמחה.

הספר כתוב בגוף ראשון מבעד לעיניה של הילדה הצעירה שפונה ישירות אל הקוראים בני גילה. הסיפור מדבר בגובה עיניהם של הילדים ומאפשר להם להיות שותפים לחוויה שלה באופן בלתי אמצעי. פנייה זאת מעוררת בילד הזדהות ויכולה להוביל לדיון עם המבוגר, שקורא באוזניו את הספר, על החוויות השונות שעבר במהלך היום ולהזכיר לו לשאול את עצמו מה הרצון שלו ולבחור במה שנכון עבורו ועושה לו טוב. 


"קסם השמחה" כתבה ואיירה אירים דהן. הוצאת הספרים "אוריון", עמודים לא ממוספרים. מחיר לצרכן 49 ש"ח, מתאים לילדים מגיל 4 ובכלל. מנוקד. להשיג בחנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

"גופי הוא שלי" מאת נילי זליקובסקי


ספר העוסק בנושא משמעותי וחשוב ביותר של זכות הילד להגנה על פרטיותם ומניעת אי נוחות או מגע בלתי רצוי המתבצע על ידי קרוב, מכר, או זר. נילי זליקובסקי מסבירה באופן ישיר, בהיר וברור את הנושא. היא עושה זאת בחרוזים, תוך שהיא מתייחסת למאפיינים שונים של הבטחה, פיתוי, חביבות, שבועה לסודיות. מאפיינים החוזרים ועולים בעדויות משפטיות של קטינים במקרים של פגיעות מיניות.

היא מדגישה בספר כי מה שקורה לילדים אינו באשמתם וכמו כן מעודדת לשתף את ההורים, מורים או אדם קרוב אחר במחשבותיהם וחוויותיהם.
זה ספר חשוב המאפשר לנו לפתוח את הנושא עם ילדינו. לאור הסטטיסטיקה הקשה של תקיפות מיניות בקרב ילדים (85% מהפגיעות המיניות מתבצעות על די אדם המוכר לילדים. בן משפחה, מורה, בייביסיטר, מדריך, שכן או ילד אחר) והנתונים המלמדים כי רוב הילדים והילדות לא ידווחו על פגיעה כזו באופן מידי או בכלל, הרי שספר זה יעזור בהסבר ויאפשר למנוע פגיעות עתידיות.

נילי פונה לילדים באמצעות הספר בגובה העיניים, ומסבירה להם  כי הם אלו שקובעים מי יכול לחבק, לנשק וללטף אותם, וכמו שטבעי להם להתלונן על מי שמכה אותם נכון וראוי שיספרו גם על מי שמלטף ונוגע, לא רק מכאיב, בניגוד לרצונם. הספר מציין כי הם צריכים לשמור מרחק מאנשים שהבילוי בחברתם לא נעים להם. היא מקפידה להבהיר לילדים כי אם קורה להם משהו לא נעים זה לעולם לא באשמתם, גם אם מבוגרים שהם מכירים: מורים, בני משפחה או חברים, גורמים להם להרגיש לא נוח הם יכולים לסמוך על עצמם, להגיד לא! חזק וברור וללכת. היא מרחיבה ומדברת על מקרים בהם בתמורה לדברים לא נעימים מבטיחים לילדים הפתעות ודברים טובים, ושבה ומבהירה כי זכותם לשים גבולות למילים לא יפות, מגע לא רצוי וכל דבר שלא נעים להם. את הספר מסיימת המחברת באמירה החשובה כי בכל פעם שקורה לילדים משהו שמרגיש להם לא נעים עליהם לספר על כך, מיד, להורים, למורים, לבני משפחה או לחברים - לאנשים שאוהבים אותם, בלי לחשוש או להתבייש, ואם זה קרה לחבר או לחברה כמובן שכדאי מיד לספר להורים או למורה.


הספר מיועד לילדים החל מגיל 4 עד 12.נילי זליקובסקי, אמא לארבע בנות וסבתא לאחד עשר נכדים, תושבת כפר שמריהו, התגוררה שנים רבות ברמת השרון. אחות מוסמכת במקצועה, בעלת ניסיון רב במסגרת הכנת ילדים לפרוצדורות רפואיות משתמשת במילותיה של הילדה שבה כדי להסביר לילדים את נושא ההטרדה לילדים. ומעודדת אותם להתמודד, להתנגד ולומר לא לכל אדם קרוב או זר והחשוב מכל לא לפחד ולספר את שקרה.

"גופי הוא שלי" הוא ספרה הרביעי של נילי זליקובסקי.
                       
"גופי הוא שלי" מאת נילי זליקובסקי. איורים: בני מאיקס. הוצאת הספרים "אוריון", , לגילאי 12-4. מנוקד. להשיג בכל חנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

"לפיד השלום" מאת דורון ארזיותם רוצה להיות בנאי כשיגדל ולבנות בתים לאנשים. יחד עם חבריו הוא מתאמן בבניית קיר לבנים גדול. אך, השכן רפאל מצווה עליהם לפנות את חומרי הבניין ולפרק מה שבנו.
איך יפתרו את הבעיה בדרך חיובית? בכך עוסק הספר, בפתרון בעיות בדרכי נועם ותוך שיתוף והדברות.

יותם מספר לאביו את מה שאירע. האב ניגש הביתה  וחוזר עם ספר ממנו הוא קורא ליותם סיפור. הסיפור עוסק בשבטים בעלי יריבות של שנים אשר בזכות מהלך של לוחם אחד מצליחים לגשר על הפערים - הושטת לפיד שלום לראש השבט היריב. אביו של יותם מסיים את הסיפור בהדגשת המסר שעולה ממנו ויותם מחליט להשתמש במה שלמד.

יותם ניגש לרפאל ומסביר לו מדוע בנו הוא וחבריו את קיר הלבנים בשטח הבניין. הוא מספר לו שהם רוצים כשיהיו גדולים לבנות בניינים וכעת הם מתאמנים. הפנייה שלו מעוררת ברפאל זיכרונות ילדות בהם  פעל בדיוק כמותם, זיכרונות אלה גורמים לו לשנות את דעתו ולהתיר להם להמשיך לשחק עם הלבנים. יותם הנרגש ניגש לאביו כשצמד המילים "לפיד השלום" קיבל משמעות נוספת.

 הספר מיועד לילדים מגיל 2 עד 7.
"אספן המילים" מאת פיטר ה' ריינולדס


ג'ים אוסף מילים. מילים שמושכות את תשומת ליבו, מילים שהוא שומע, מילים שהוא קורא, מילים קצרות ומילים ארוכות.

יֵשׁ אֲנָשִׁים שֶׁאוֹסְפִים חֲרָקִים,
יֵשׁ שֶׁאוֹסְפִים קְלָפֵי כַּדּוּרֶגֶל,
אֲחֵרִים אוֹסְפִים חוֹבְרוֹת קוֹמִיקְס.
וְגִ’ים — מָה הוּא אוֹסֵף?

סיפור מקסים, מלא ביצירתיות והומור, העוסק באהבת המילה הכתובה ומעודד את הילדים למצוא את המילים שלהם, ללמוד את כוחן ועוצמתן, להבין שמילים מאפשרות לחלוק עם העולם את הרגשות, המחשבות והחלומות שלנו.

למילים כוח עצום ורב וריינולדס מצליח להעביר זאת בחיוך וקסם. האיורים המשעשעים מוסיפים עניין ומשדרגים את הכתוב. הם מלאי הומור וחן רב.

ספריו של ריינולדס תורגמו ליותר מ-25 שפות והיו לרבי מכר בארצות הברית ובעולם כולו.

"אספן המילים" מאת פיטר ה' ריינולדס. מאנגלית- רמה אילון. כנרת בית הוצאה לאור. חמודים לא ממוספרים. מנוקד. מחיר: 72 ₪.

סדרה חדשה לילדים: "אני רוצה להיות"

אני רוצה להיות כבאי מאת אנדו טווין ולוסי מ. ג'ורג'סדרה חדשה לפעוטות וחמודה ביותר.
הספר עוסק במקצוע שמצית את דמיונם של הילדים. הכבאי.

הסיפור עוסק בעבודתו של פרנק הכבאי. החליפה המיוחדת שהוא לובש, חלוקת התפקידים בין הכבאים ויציאה לכבות שריפה שפרצה בבית הספר.

האם הילדים יתפנו בזמן? איך יצליחו הכבאים במשימתם? האם יצליחו להציל את ג'רלד השרקן, שנותא מאחור?

בסיום הסיפור דפים המספרים על הציוד הנדרש, על המשימות השונות של כבאים ועל בעלי מקצוע נוספים העובדים בשיתוף פעולה עם הכבאים.
האיורים צבעוניים ומותאמים לסיפור.

לגילאי 3-6.

"אני רוצה להיות כבאי" מאת אנדו טווין ולוסי מ. ג'ורג'. מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", עמודים לא ממוספרים. מנוקד. מחיר לצרכן 68 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il        


אני רוצה להיות אסטרונאוט מאת אנדו טווין ולוסי מ. ג'ורג'ספר נוסף בסדרת "אני רוצה להיות" והפעם על האסטרונאוטים.


האיורים בהירים, מותאמים למסופר, צבעוניים ומושכי לב.


לגילאי 3-6.

"אני רוצה להיות אסטרונאוט" מאת אנדו טווין ולוסי מ. ג'ורג'. מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", עמודים לא ממוספרים. מנוקד. מחיר לצרכן 68 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il        

"אוצר אגדות לכל המשפחה" מאת רוזי דיקינסכחובבת אגדות ידועה אהבתי את האופן שבו רוזי דיקנס עיבדה 4 אגדות ידועות, באופן בהיר ונגיש. עולמות מלאי קסם ודמיון שבו גיבורים עשויים ללא חת, נסיכות אמיצות, ענקים מטילי אימה, פיות טובות וגם רעות, ושאר דמויות אגדתיות.

בספר המוגש בפורמט גדול נמצאות ארבע אגדות אהובות וחסרות גיל, הממתינות רק לכם שתדפדפו בין דפיהן ותשקעו אל תוך הרפתקאותיהן. מותאם במיוחד גם לראשית קריאה, אותיות גדולות ואיורים מרהיבים בצבעי מים מעוררים את האגדות לחיים.

האגדות באוסף זה: היפה והחיה, מלכת השלג, הנסיך והצפרדע, הפיה בבאר.

ספר נוסף בסדרה: "אוצר אגדות לפני השינה" שכולל את הסיפורים על סינדרלה, החתול במגפיים, היפהפייה הנרדמת, שתים-עשרה הנסיכות הרוקדות.

"אוצר אגדות לכל המשפחה" מאת רוזי דיקינס. איורים: אלן מארקס. מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", 47 עמודים, כריכה קשה. מחיר לצרכן 79 ש"חמנוקד.להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il        

מומלץ.
מאת: שרית יוכפז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה