Translate

יום ראשון, 1 בדצמבר 2019

סיור בחממה הטרופית בגן הבוטני בירושלים.מאת- שרית יוכפזסיור בחממה הטרופית בגן הבוטני.

הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם ירושלים, הוא פנינה יפיפייה של טבע מרהיב ופסטורלי בלב העיר. בגן פזורות בעונה הזו של השנה חלמוניות צהובות ונדירות. הגן הבוטני הגדול בישראל, המשתרע על פני שטח של כ- 150 דונם, ובו אוסף הצמחים החיים הגדול ביותר בישראל ובמזרח התיכון, יותר מ-6,000 מינים וזנים של צמחים שונים מהעולם.


כדי להספיק את כל השפע שיש לגן להציע עלינו על רכבת הגן שתיקח אותנו למסע עולמי מודרך ברחבי הגן, המחולק לשש חלקות גיאוגרפית המדמות את נופי הצומח של כל אזור ומציגות פריחות מרהיבות לאורך כל השנה; אפריקה הדרומית, אירופה, אמריקה הצפונית, אוסטרליה, דרום-מערב ומרכז אסיה והים התיכון. הרכבת כלולה בכרטיס הכניסה, וזמינה למבקרים בימים א'-ה' בכל שעה עגולה בכניסת הגן.
תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏‏‏צמח‏, ‏עץ‏‏, ‏‏פרח‏, ‏‏שמיים‏, ‏פעילויות בחוץ‏‏‏‏ ו‏טבע‏‏‏
צילום שרית יוכפז

הסיור עם רכבת הגן עבר בחלקת דרום אפריקה המציגה טבע חורפי מרהיב בצבעי השלכת וגם פיסת ארכאולוגיה היסטורית; מערות קבורה עתיקות מימי בית המקדש השני. עצרנו להסבר קצר ליד צמח האלוי, צמח מוכר מאוד למשתמש הישראלי, שבדיוק התחיל לפורח ברוב תפארתו. צמח האלוי הוא סוג המכיל מגוון של צמחים, כאשר המפורסם ביניהם הוא האלוורה ממנו אנחנו מכינים תכשירים קוסמטיים ורפואיים.

לאחר שעברנו בחלקת דרום אפריקה, הגענו לחממה הטרופית שנפתחה לקהל הרחב לפני מספר שבועות,   לאחר שנה וחצי של עבודות שדרוגים בעלות של 7 מיליון ₪. החממה פתוחה לקהל הרחב בשני ורביעי בין השעות 14:00 עד 15:30 ומתקיימים בה סיורים מודרכים.

הסיור בחממה מכניס אותנו לג'ונגל של צמחיה טרופית מהמם ביופיו, שם ניתן לגעת, להריח ולפעמים אפילו לטעום את הצמחים ופירותיהם. הכניסה לחממה מתחילה דרך המבואה ומעליית גג מעוצבת בסגנון חממות מסורתיות. בחממה כ-300 מיני צמחים שונים ומיוחדים בעלי צורות, צבעים ושימושים שונים ביניהם צמחים בסכנת הכחדה, עצי בננה מרהיבים, שיחי קפה, סחלבים וקקטוסים. החממה מחולקת לשני אזורים: הראשון הגדול הוא אזור טרופי, בעוד החלק השני הוא אזור המדבר; שניהם מאופיינים בצמחייה עשירה המותאמת לאקלים לפי אזורים גיאוגרפיים. התצוגה היא לא של צמחים בעציצים, אלא של סביבות אקולוגיות המציגות מנעד גדול של בתי גידול. בכל אזור יגלו המבקרים תהליכים אקולוגיים וביולוגיים אופייניים. בנוסף קיים גוף מים עם צמחי מים ואף שרידים של קולומבריום עתיק החצוב בסלע ונחשף במקום בעת הבנייה ומתוארך לימי בית שני. בתוך גומחות היונים שלו נשתלו מינים שונים של צמחי סטפליות בשרניות שיוצרות מראה מיוחד. באזור הטרופי נחשפנו ליער הגשם המיוחד ובו עצים גבוהים, מטפסים וצמחים הגדלים על העצים. כל אלה נראים בגובה העיניים בשביל החממה המיוחד והמוגהה. כאן תוכלו ליהנות מסחלבים ססגוניים, שרכים מיוחדים, אשכולות ענקיים של בננות ועוד ועוד. כ-350 צמחים שונים כבר משגשים בחממה. באזור המדברי גילנו כמה מהצמחים המיוחדים בעולם והתאמותיהם לתנאי אי ודאות ויובש קיצוניים, ביניהם הצמרורה עם פרחי תכלת יפהפיים, שושנת יריחו שגופה הוא מד גשם המשחרר זרעים רק לאחר 10 מ"מ גשם ויותר, שיחי משפחת הבושמיים בעלי פירות ריחניים מהם מפיקים את הבשמים הטובים בעולם ועוד.

בחממה הטרופיתתמונה יכולה לכלול: ‏‏‏‎Sarit Yochpaz‎‏‏, ‏‏‏‏‏לשבת‏, ‏עץ‏‏, ‏‏צמח‏, ‏פעילויות בחוץ‏‏‏ ו‏טבע‏‏‏‏ 
קיבלנו הסבר על השימוש בחממה ככלי חינוכי במחלקת החינוך וקבוצות ובודדים המבקרים בחממה, וכיצד מחלקת החינוך אחראית לחבר בין מבקרי הגן לעולם המיוחד והמגוון של הצומח בפרט והטבע, האקולוגיה וקיימות ככלל. לקינוח שמענו הסבר על קמפיין חדש שמוביל הגן, להצלת פרחי בר נכחדים בא"י המוקדש לנחמה ריבלין ז"ל,  אוהבת טבע אמיתית שתרמה רבות לאורך השנים לחברה בישראל ולשמירת הטבע.  

עובדי הגן הבוטני, יחד עם עשרות מתנדבים מכל רחבי המדינה, סיימו לאחרונה מלאכת איסוף של מאות אלפי זרעים של פרחי בר אלו. כל הזרעים הללו נובטים בקלות, בעלי פריחה בולטת ויפה וחסכני מים המתאימים לכל גינה. מטרת המיזם היא לאפשר לכל אחת ואחד לשלב את פרחי הבר בגינות הביתיות ובכך להנגיש ולעודד לאהבת הטבע הארץ ישראלי. כל זריעה לוקחת חלק בשימור הסביבה האקולוגית, המאפשר המשך הנאה לדורות הבאים.הזרעים נאספו, נוקו ונארזו על ידי אנשים מהקהילות הירושלמיות המגוונות, אשר המשותף לכולם היא אהבת הטבע והאדם. השותפים בפרויקט הינם ידידי הגן הבוטני, מתנדבי קהילת הגן, אנשים בעלי צרכים מיוחדים (אלו"ט ורעות), צעירים בשירות לאומי, צה"ל וצוות הגן

 הבוטני. השנה נארזו כ-12,000 שקיות זרעים, אותם יהיה ניתן לשתול באדניות, בגינות ובכניסות לבתים.
שתינו בהנאה סיידר ופירות העונה, קיבלנו גם שקית של זרעים מתנה וסיימנו את הסיור עם רכבת הגן ועוד קצת מראות מרהיבים כמו חלמוניות נדירות.
תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏‎Sarit Yochpaz‎‏‏, ‏‏פעילויות בחוץ‏‏‏
מומלץ -באהבה לבקר במקום. אווירה של  שלכת בחו"ל.  מדהים ביופיו. חובה לבקר עם המשפחה. 

צילום צביה אדלר ושרית יוכפז

מאתף שרית יוכפז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה